Ms. Khiaw Ngoh TAN

Committees: Audit Committee, Corporate Governance and Nominating Committee, Compensation Committee

Ms. Khiaw Ngoh TAN has been serving as a member of the Board of Directors of the Company since September 2020. She has over 38 years of experience in the audit profession, including 23 years as an audit partner. In February 2020, Ms. Tan was appointed as a member of the audit committee of Singapore Land Group Limited (formerly known as United Industrial Corporation Limited) and since September 2021 she has been the chairwoman of its audit committee. From April 1994 to June 2017 when she retired, she was an audit partner at PricewaterhouseCoopers, Singapore. From September 2008 to August 2011, she was seconded to the Shanghai office of PricewaterhouseCoopers as an Assurance partner. As an audit partner, Ms. Tan was involved in reporting accountant’s role for companies seeking listing on the Singapore Stock Exchange and while working in Shanghai, she was also involved in listing of companies on Nasdaq and NYSE and was also the audit partner responsible for the audits of these companies. Ms. Tan is a fellow chartered accountant of Singapore. She received her Bachelor of Commerce (Accountancy) from Nanyang University, Singapore.